הספקטרום האוטיסטי

לספקטרום האוטיסטי יש מגוון רחב של מצבי אוטיזם אחד מהם תסמונת אספרגר. יש גם PDD-NOS וכן אוטיזם קלסי. תסמונת אספרגר הינה שונות נוירולוגית בקשת האוטיזם. בתסמונת זו יש קשיים בתקשורת לא מילולית כגון, הבנת סיטואציות חברתיות, הבנת הבעות פנים ,הבנת קודים חברתיים וכיוצא בזה.התקשורת המילולוית תקינה ומתחילים לדבר בד"כ בזמן. זו לא בולט כמו אוטיזם קלסי או PDD. התסמונת הינה בציר ה- PDD. אספגרים רוצים חברה אבל לא יודעים איך להתחבר. האינטילגנציה לפחות ממוצעת. אנשים אלו נראים רגילים אבל מוזרים או תמהוניים, בשל הבעיות הנ"ל הדביקו להם כינויים כמו יורמים , חוסרי טקט.

מה שמרגיז אותי שאנשים רוצים לכפות התנהגות נורמטיבית על אוטיסטים . צריך לשנות את הסביבה לאוטיסט ואל את האוטיסט לסביבה . דווקא מדריכים אוטיסטים רואים באוטיסטים בעלי הפרעה שצריך לתקנה ובכך פוגעים באוטיסט במקום לעזור לו .בהרבה מיקרים הדרך לגיהנום של הא"סים עוברת דרך כוונות טובות של נ"טים ללא ידע מספיק על המיגוון המוחי.לצערי התנסתי בזה . אנשים כמו עובדים סוצאליים לא בהכרח מבנים טוב מה זה הספקטרום האוטיסטי ולכן גם כשהם רוצים לעזור הם בעצם פוגעים באוטיסטים .

אוטיסטים לא בהכרח מפגרים . לפי ויקיפדיה : " קשה מאוד לערוך בחינת IQ לאנשים עם אוטיזם קלאסי בשל ההתנהגות החזרתית והכפייתית שלהם אולם מומחים מעריכים שאין קשר בין מנת המשכל לבין הלקות באוטיזם קלאסי. זאת אומרת שהתפלגות הIQ באוכלוסייה הכללית די דומה להתפלגות הIQ באוכלוסיית הלוקים באוטיזם קלאסי." לפי המאמר אוטיסטים ואינטיליגנציה " .

יש נושא אחד שבו רוב האוטיסטים נראים לאחרים במיוחד לפסיכולוגים  גרוע יותר ממה שהם באמת, וזהו מידת האינטיליגנציה שלהם. לא אתחיל לכנס לכל התחום של מהות האינטליגנציה, והאם ישנם סוגים שונים של אינטליגנציה כמו אינטילגנציה רגשית או חברתית. אני רוצה לדבר על  מבחני אינטליגנציה סטנדרטיים, או בעיקר למדידה שלהם. אני אתרכז במבחן ווקסלר, הידוע יותר בשם מבחן IQ."מבחן IQ מורכב מ-12 עד 14 תתי מבחנים הבודקים כישורים שונים כמו יכולת מילולית, יכולת מתמטית, הבנת הנקרא ועוד. מבחן כזה מציב שתי בעיות מרכזיות לאוטיסטים: העברה של מבחן IQ אורכת שעות, ולאוטיסטים יש בעיית קשב חמורה שמקשה עליהם להתרכז לפרק זמן ארוך כל כך. בעייה כזו יכולה להיפתר אם לאוטיסטים ינתנו הפסקות גדולות בין תת מבחן אחד למשנהו. אלא שזה לא יפתור את הבעייה השנייה והיותר מרכזית: לאוטיסטים יש בעייה באינטרקציה עם אנשים אחרים, ורובם חשים מאוד שלא בנוח עם אינטרקציה כזו, לכן לא משתפים פעולה עם הבוחן. מכיוון שהמבחן מחייב אינטרקציה בין הבוחן לנבחן, ביצוע המשימות השונות הוא ממש קשה עבורם. לא פלא ששלושה רבעים מהילדים האוטיסטים מקבלים ציונים כל כך נמוכים במבחן IQ שמסווגים אותם כבעלי פיגור שכלי.

לאחרונה, מדענים מנסים להתמודד עם בעיית התנאים הלא הוגנים במבחני אינטליגנציה לאוטיסטים, ומחפשים דרכים יצירתיות והוגנות יותר למדוד אותה. מישל דאוסון, אוטיסטית בעצמה, חוקרת, ואקטיביסטית למען זכווית האוטיסטים, פועלת נמרצות כנגד אפליות אוטיסטים במחקרים מדעיים. היא טוענת שמבחני IQ לאוטיסטים, הם כמו מבחן אינטליגנציה לעיוורים שמבקש מהם לעבד מידע חזותי.

דאוסון, יחד עם עמיתים אחרים, ניסו למדוד אינטיליגנציה של ילדים אוטיסטים בשיטות אחרות, שיטות שלא מערבות שום אינטרקציה, או אינטרקציה מינימלית, בין הבוחן לנבחן. באופן כללי, המבחנים שנבדקו כוללים מבחני נייר ועיפרון שלא דורשים שום הכוונה או תשובות בעל פה כמו שקיימים במבחני הIQ המסורתיים. הילדים האוטיסטים שנבחנו בצורה הזו הראו שיפור ניכר בהשוואה למבחן IQ שעשו לפני כן והיוו את הבסיס להשוואה. המבחנים החדשים הראו שהאינטליגנציה של הילדים הייתה בממוצע בסביבות האחוזון ה-30, שנמצאת על הטווח של אינטגילנציה מעט מתחת לממוצע, אבל נחשבת לנורמלית בהחלט. היו אוטיסטים ששיפרו את הציון שלהם בצורה ניכרת.אצל אנשים רגילים שאינם אוטיסטים, הציונים דומים ואינם משתנים כאשר מעבירים להם את שני הסוגים השונים של המבחנים.

הביקורת של דאוסון על מבחני האינטלינציה הסטדנרטיים היא שמבחן IQ קלאסי בודק מה שנקרא אינטליגנציה גבישית, בעוד שהמבחנים האחרים בודקים אינטליגנציה נוזלית .אינטיליגנציה גבישית בודקת מה שכבר למדת, בעוד אינטיליגנציה נוזלית מתמקדת ביכולת ללמוד, היכולת לפתור ולהתמודד עם בעיות לא מוכרות וכו'. ככזו, לפי דעת חוקרים מסוימים, היא מייצגת בצורה נאותה יותר את מושג האינטליגנציה כפי שהוא צריך להיות". המקור כאן

http://greengross.wordpress.com/2007/08/19/%D7%90%D7%95%D7%98%D7%99%D7%A1%D7%98%D7%99%D7%9D-%D7%95%D7%90%D7%99%D7%A0%D7%98%D7%99%D7%9C%D7%99%D7%92%D7%A0%D7%A6%D7%99%D7%94/

אוטיזם אינו מחלה אלא שונות נוירולוגית . אוטיסטים פשוט חושבים אחרת , רואים אחרת את העולם,מבינים
אחרת, מקבלים אחרת את העולם מסביב. גם אם הם בעלי יכולת קוגניטיבית גבוהה, וכן יכולת שפתית טובה מאוד.

25 תגובות על הפוסט “הספקטרום האוטיסטי

 1. את צודקת בטענה הבסיסית שלך בפוסט.

  זה כמו שאני כאדם עם אספרגר אומר לאנשים שמדברים איתי על זה:
  כשלמישהו יש עיניים כחולות הוא נחשב לחולה?
  הוא חריג, מן הסתם מבחינה מטבולית מיוצר אצלו איזשהו מטבוליט פחות וזה גורם לצבע אחר של העיניים.
  אז מה? הוא חולה?

  לא. הוא לא חולה. ההגדרה של חולי צריכה להתחיל מכך שלאדם או לסביבתו ישנה בעיה. כל עוד שלאדם אין הרגשה שיש לו בעיה והוא לא מזיק לסביבתו – אז הוא לא חולה.
  כך גם אני. אני לא מזיק לסביבתי, ואני לא מרגיש סבל. אז אני לא חולה.

  אבל אני חושב שלאדם הנורמטיבי תמיד יהיה קשה לקבל את האחר והשונה. בגלל זה גם יש גזענות. כי לאדם מאד קשה להודות שיכול להיות מישהו ששונה אבל לא נחות ממנו.
  תארי לך שהיו בעולם שלנו עוד יצורים שהיו להם אינטלגנציה והם גם היו רוצים לנהל חלק מהעולם – היו עוברים עשורים ואולי מאות רבות עד שהאדם היה משכיל להבין שהם לא נחותים ממנו, ושגם להם ישנה זכות.

 2. לא מדובר בבעיה של המתוייג. מדובר בדיכוי חיצוני ומתמשך על ידי בני כיתתו של המתוייג שמתייחסים אליו באכזריות שאופיינית לילדים מסויימים.

  כאשר מדובר באחד מול רבים קל להאשים את היחיד בבעייה וזהו כשל לוגי ציני ומכוער לבוא בשם הרוב ולהגיד שלא יתכן שהרוב הוא הטועה כי הוא הרוב.

  מה לעשות, יש ילדים שלא רוצים להיות ערסים ולא רוצים לעשן ולהתפרע בשיעור אבל מכיוון שהם היחידים שלא עושים מה שכולם עושים אז נוח מאד לפסיכיאטר לתייג אותם כך.

 3. The very next time I read a blog, I hope that it does not fail me just as much as this particular one. I mean, I know it was my choice to read, but I genuinely thought you'd have something useful to talk about. All I hear is a bunch of complaining about something that you could possibly fix if you were not too busy looking for attention.

 4. The next time I read a blog, Hopefully it doesn't disappoint me just as much as this one. I mean, Yes, it was my choice to read through, nonetheless I truly believed you would probably have something helpful to say. All I hear is a bunch of complaining about something that you can fix if you weren't too busy seeking attention.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>